in memoriam……r.1944 (FK Jablonec)

Na přelomu 60. a 70.let minulého století byl oporou LIAZ Jablonec a později i prvoligového mužstva.  Následně byl dlouholetým vedoucím mužstva LIAZ a FK.            

Duše jabloneckého fotbalu, zkušený funkcionář, který na sever Čech přivedla řadu vynikajících fotbalistů, odešel do fotbalového nebe 12. ledna 2024.

Pavel Ploc (skoky na lyžích)

Pavel Ploc patří mezi legendy českého sportu. V 80. letech patřil ve skoku na lyžích ke světové špičce. Na olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984 na velkém můstku získal bronzovou medaili, o čtyři roky později v Calgary na středním můstku vybojoval stříbrný kov. Třikrát se stal vítězem ankety Král bílé stopy. Umístil se na třetím místě v anketě o nejlepšího českého lyžaře 20. století.

Karel Soldát (TJ Tanvald; fotbal)

Za celoživotní práci pro rozvoj kopané nejen v Tanvaldu; bývalý hráč TJ Desná, TJ velké Hamry; na vojně hrál za Duklu Slaný, od následného angažmá v Dukle Praha ho připravilo zranění; dlouholetý vedoucí staré gardy velké Hamry, dlouholetý trenér mládeže v Tanvaldu.

Dušan Molitoris (TJ LIAZ Jablonec; atletika)

Bývalý úspěšný atlet, nyní dlouholetý funkcionář, byl i členem VV Českého svazu atletiky.
Pod jeho působením v čele jednoty došlo a stále dochází k vysoké členské základně v atletice, mládež i dospělí stále dosahují výrazných úspěchů. Je velmi dobrým pokračovatelem bývalého velmi známého atletického funkcionáře Václava Poláčka.

Jan Hásek (SKI klub Jablonec; klasické lyžování)

Bývalý závodník a pak trenér úspěšné dálkové lyžařky Kláry Moravcové, nyní vedoucí trenér sportovního centra mládeže, správce areálu, manažer klubu, organizátor lyžařských akcí a hlavně duše všeho dění na jabloneckém kolečku.

Lukáš Červenka (TJ Spartak Smržovka; fotbal)

Oddíl hraje nejvyšší soutěž I.B třídu Libereckého kraje, je předsedou oddílu již od roku 2009 a v klubu působí od roku 2005. Dlouhá léta zajišťuje provoz tohoto oddílu nejen po finanční stránce a organizační, ale hlavně se podílí na výchově dětí v tomto oddíle.

Jiří Šimůnek (klasické lyžování)

Moderátor  všech lyžařských akcí, které pořádá Ski Klub Jablonec na lyžařském kolečku v Břízkách. Tam také s lyžováním začínal v 70. letech  začínal. Běhal na lyžích, pak  post trenéra mládeže, hlavně dorostu.  Vydrželo mu to až do devadesátých let. Na závodech  se pohyboval v rámci republiky na desátém až dvacátém místě. Byl mnoho let ředitel Sportovního gymnázia a gymnázia Dr. Randy v Jablonci.

Miloš Dajbych

Hlavní strůjce toho, že jablonecká atletika byla ve své době Mekkou naší atletiky.  Byl velice uznávaným předsedou komise vrcholové atletiky při Československém atletickém svazu. Mezi jeho svěřence patřil i primátor pan RNDr. Jiří Čeřovský – finalista halového ME v Mnichově. Trenérsky připravoval nějaký čas i výškařku Miladu Karbanovou a věnoval se i dalším výborným jabloneckým atletům. Hlavní jeho devizou byla ale trenérsko-organizační práce.

Jaroslav Navrátil (TJ Čert Fénix; fotbal)

Ve svém mládí hrál aktivně na vyšší úrovni fotbal a házenou, po ukončení aktivní kariéry začal trénovat, byl fotbalovým rozhodčím, trénoval žáky, dorost, muže a děvčata, která trénuje i v současnosti. Mimo svých dvou dcer, z nichž jedna je v současnosti prvoligovou fotbalovou rozhodčí, se na fotbalových trávnících Jablonecka podílel na výchově desítek děvčat v kopačkách.

Jan Brandejský (TJ Liaz Jablonec; chůze)

Úspěšný chodec a sportovní lékař, kterému prošli pod rukama snad všichni aktivní sportovci v Jablonci.

Petr Cinibulk (HC Vlci Jablonec; hokej)

Dlouholetý prezident HC Vlci, má velké zásluhy za rozvoj ledního hokeje v Jablonci n. N., za jeho působení postoupil klub z krajského přeboru do II. ligy mužů, kde se zařadil mezi nejúspěšnější týmy a několikrát si zahrál i super baráž o postup do Chance ligy (druhá nejvyšší soutěž mužů v ledním hokeji v ČR). Před začátkem letošní sezóny ukončil své úspěšné působení ve vedení klubu, významně se zasloužil o přestavbu zimního stadionu.

Petr Němeček (TK Tanvald; tenis)

Dlouholetý tenisový trenér, který má velkou zásluhu na rozvoji tenisu na Jablonecku, mezi jeho nejznámější svěřence patří Hubert Hurkacz, jen je v současné době na 37. místě světového žebříčku.

Jiří Čeřovský, RNDr. (atletika)

Gustav Vrbický, basketbal (TJ Bižuterie)

Dlouholetý trenér a předseda oddílu basketbalu Bižuterie Jablonec n.N.

Dieter Brůžek, judo (JUDO klub Jablonec)

Bývalý dlouholetý předseda klubu a trenér mládeže, který dosáhl mnoha úspěchů se svými svěřenci.

Jiří Moskal

automobilový závodník, vícenásobný mistr ČR, jako tovární jezdec se podílel na přípravách účasti týmu LIAZ na rallye Paříž -Dakar. Této rallye se zúčastnil čtyřikrát, a to v letech 1985-1988, v kategorii kamionů dojel jednou na druhém a jednou na třetím místě.

Václav Poláček

Zasloužil se o rozvoj sportu a zejména atletiky v Jablonci. Vybudoval zde atletické centrum, ze kterého vzešlo mnoho reprezentantů a úspěšných závodníků, byl strůjcem největších úspěchů jablonecké atletiky a 37 let byl předsedou jabloneckého oddílu, kde vytvářel vynikající podmínky pro závodníky. Díky svým organizačním schopnostem úspěšně působil jako funkcionář také na krajské i celostátní úrovni. Na kongresu EAA v Athénách v roce 2003 mu byla udělena zlatá medaile za celoživotní práci pro rozvoj atletiky.